Draft recap: All of your club's picks

THE WESTERN Bulldogs have begun their rebuild by taking Gabby Newton with the No.1 selection in the NAB AFLW Draft.

Her versatility means she can also go into the midfield, giving the 2018 premiers a welcome injection of talent after losing stars Katie Brennan and Monique Conti to Richmond over the off-season.

>> Check out all your club's picks below

Newton's ability to mark overhead and distribute the football made her the Dogs' first choice. 

The No.1 pick of the 2019 NAB AFLW Draft is...

02:41 Oct 22. 2019. 11:43 AM

Western Bulldogs choose forward Gabby Newton as the first selection in the AFLW draft

She stands 175cm and was the premiership captain of the Northern Knights in the NAB League Girls competition.

NEWTON IS NO.1 Dogs select leader of the future with top pick

The club had been pondering whether to take her, winger Georgia Patrikios or utility Lucy McEvoy, all of whom are outstanding prospects.

"This whole lead-up to the draft has just been crazy and I had no idea what was going to happen. To hear my name was so surreal and I'm so excited," Newton said moments after she was drafted.

McEvoy went to Carlton at No.2, while Patrikios - widely considered the third best player in the pool - went to St Kilda at No.5 after nominating the Vic Metro region.

With pick No.3, Brisbane chose diminutive midfielder Lily Postlethwaite, while Greater Western Sydney went for classy line-breaker Maggie Gorham.

Four new teams will enter the competition in 2020: Gold Coast, Richmond, West Coast and St Kilda. The draft order is the reverse of last year's ladder, with picks given to the new sides and compensation selections for teams that lost players to the clubs that are entering the AFLW.

With their first ever selection, the Saints took Calder Cannons captain Patrikios, while the Tigers opted for Sophie Molan from the Greater Western Victoria Rebels with their inaugural pick at No.7.

The Suns brought in defender Serene Watson with their top pick at No.18 to close out the first round of the draft, while the Eagles took Imahra Cameron at No.19.

Melbourne selected Jacqueline Parry with its first pick of the draft at No.54, while Collingwood had to wait until No.67 before picking Kaila Bentvelzen.

As previously revealed, Geelong and the Western Bulldogs both used father-daughter selections on Millie Brown and Isabella Grant.

Brown and Grant names live on with father-daughter selections

01:45 Oct 22. 2019. 1:30 PM

Millie Brown and Isabella Grant follow in their fathers' footsteps to become Geelong and Western Bulldogs players respectively

Round 1

1. Western Bulldogs - Gabby Newton (Northern Knights)
2. Carlton - Lucy McEvoy (Geelong Falcons)
3. Brisbane Lions - Lily Postlethwaite (Maroochydore) 
4. GWS Giants - Maggie Gorham (Belconnen)
5. St Kilda - Georgia Patrikios (Calder Cannons)
6. Western Bulldogs - Nell Morris-Dalton (Northern Knights)
7. Richmond - Sophie Molan (GWV Rebels)
8. Western Bulldogs - Gemma Lagioia (Oakleigh Chargers)
9. Western Bulldogs - Elisabeth Georgostathis (Western Jets)
10. North Melbourne - Ellie Gavalas (Western Bulldogs VFLW)
11. Geelong Cats - Millie Brown - father-daughter selection (Murray Bushrangers)
12. Fremantle - Roxanne Roux (East Fremantle)
13. Carlton - Grace Egan (Richmond VFLW)
14. Adelaide Crows - Montana McKinnon (South Adelaide)
15. Brisbane Lions - Isabel Dawes (Maroochydore)
16. Brisbane Lions - Catherine Svarc (Wilston Grange)
17. Brisbane Lions - Hannah Hillman (Coorparoo)
18. Gold Coast Suns - Serene Watson (Bond University)

Round 2

19. West Coast - Imahra Cameron (Swan Districts)
20. Brisbane Lions - Lucy Bellinger (Glenelg)
21. Fremantle - Mim Strom (Swan Districts)
22. Gold Coast Suns - Hannah Dunn (Queanbeyan)
23. GWS Giants - Lisa Steane (Nelson Bay)
24. St Kilda - Rosie Dillon (Hawthorn VFLW)
25. Richmond - Laura McClelland (Eastern Ranges)
26. Carlton - Brooke Vernon (Dandenong Stingrays)
27. St Kilda - Nicola Xenos (Oakleigh Chargers)
28. Brisbane Lions - Tahlia Hickie (Coorparoo)
29. GWS Giants - Annalyse Lister (Darebin Falcons)
30. St Kilda - Tarni White (Coorparoo)
31. Richmond - Ella Wood (GWV Rebels)
32. North Melbourne - Sarah Wright (Carlton VFLW)
33. St Kilda - Tamara Luke (Hawthorn VFLW)
34. Geelong Cats - Gemma Wright (Carlton VFLW)
35. Fremantle - Ann McMahon (East Fremantle)
36. Carlton - Sharnie Whiting (Williamstown)
37. Adelaide Crows - Najwa Allen (Norwood)
38. Gold Coast Suns - Alexia Hamilton (Canberra)
39. West Coast - Sophie McDonald (Claremont)
40. Richmond - Sarah Sansonetti (Northern Knights)
41. St Kilda - Hannah Priest (Norwood)

Round 3

42. Gold Coast Suns - Brittany Perry (North Adelaide) 
43. Richmond - Holly Whitford (Melbourne University)
44. Carlton - Serena Gibbs (Eastern Ranges)
45. Brisbane Lions - Selina Priest (Coolangatta-Tweed) 
46. Adelaide Crows - Nicole Campbell (South Adelaide)
47. Western Bulldogs - Isabella Grant - father-daughter selection (Western Jets) 
48. Western Bulldogs - Britney Gutknecht (Northern Knights)
49. North Melbourne - Mia King (Launceston)
50. Geelong Cats - Nicole Garner (Casey Demons)
51. Fremantle - Emma O'Driscoll (Swan Districts)
52. Carlton - Vaomua Laloifi (Western Bulldogs VFLW)
53. Adelaide Crows - Jaimi Tabb (Woodville West Torrens)
54. Melbourne - Jacqueline Parry (Canberra)
55. Richmond - Nekaela Butler (GWV Rebels)
56. West Coast - Tarnee Tester (Subiaco)
57. Gold Coast Suns - Cheyanne Hammond (South Adelaide)

Round 4

58. Richmond - Cleo Saxon-Jones (Western Jets)
59. Carlton - Courtney Jones (Southern Saints)
60. Brisbane Lions - Dakota Davidson (University of Queensland)
61. GWS Giants - Sarah Halvorsen (Newcastle City)
62. Western Bulldogs - Amelia Van Oosterwijck (Oakleigh Chargers)
63. St Kilda - pass
64. North Melbourne - Tahni Nestor (Melbourne University)
65. Geelong Cats - Mia Skinner (Geelong Falcons)
66. Fremantle - Sarah Garstone (Claremont)
67. Collingwood - Kaila Bentvelzen (Casey Demons)
68. Adelaide Crows - Caitlin Gould (Glenelg)
69. Gold Coast Suns - Dee Heslop (Yeronga)
70. West Coast - Katherine Orme (Claremont)
71. Richmond - Laura Bailey (Richmond VFLW)
72. Melbourne - Brenna Tarrant (East Coast Eagles)

Round 5

73. Richmond - Emma Horne (Richmond VFLW)
74. Collingwood - Jordan Membrey (Hawthorn VFLW)
75. Brisbane Lions - Maria Moloney (University of Queensland)
76. GWS Giants - Emily Goodsir (East Coast Eagles)
77. Melbourne - Gabrielle Colvin (Darebin Falcons)
78. Melbourne - Krstel Petrevski (Calder Cannons)
79. North Melbourne - Abbey Green (Launceston)
80. Geelong Cats - Amy McDonald (Geelong VFLW)
81. Fremantle - Janelle Cuthbertson (Perth Angels)
82. Collingwood - Alana Porter (Oakleigh Chargers)
83. Adelaide Crows - Courtney Gum (South Adelaide)
84. Richmond - Kate Dempsey (Richmond VFLW)
85. Fremantle - Bianca Webb (Swan Districts)
86. Gold Coast Suns - Jade Pregelj (Yeronga)

Round 6

87. Richmond - Ciara Fitzgerald (Northern Knights)
88. Western Bulldogs - pass
89. Collingwood - Ebony O'Dea (GWS Giants)
90. GWS Giants - Georgia Garnett (East Coast Eagles)
91. Gold Coast Suns - Georgia Breward (Coolangatta-Tweed)
92. West Coast - Talia Radan (Hawthorn VFLW)
93. Richmond - Emily Harley (Oakleigh Chargers)
94. Collingwood - Machaelia Donna Roberts (NT Thunder)
95. GWS Giants - Tait Mackrill (UNSW Eastern Suburbs)
96. Richmond - Lauren Tesoriero (Richmond VFLW)
97. GWS Giants - Rebecca Privitelli (UNSW Eastern Suburbs)
98. Geelong Cats - Madisen Maguire (Geelong VFLW)
99. GWS Giants - Lisa Whiteley (UNSW Eastern Suburbs)

Round 7

100. Adelaide Crows - Madison Newman (West Adelaide)
101. West Coast - Chantella Perera (Hawthorn VFLW)
102. Adelaide Crows - Chelsea Biddell (West Adelaide)